Трагічні наслідки терористичного акту, здійсненого під час Олімпійських ігор в Мюнхені в 1972 році членами палестинської організації "Чорний вересень", жертвами якого стали одинадцять ізраїльських спортсменів, підштовхнув ряд держав до створення спеціальних підрозділів антитерору.
Аналіз дій силових органів ФРН по протистоянню терористам говорив про необхідність створення сил спеціального призначення з новою - контртерористичною функцією.
У більшості країн світу ця функція була покладена на органи МВС, особливо там, де вже існував поліцейський спецназ. Там, де його не було цю функцію передали підрозділам військового спецназу.
У Радянському Союзі через низку обставин, визначальним з яких було розуміння того, що підрозділ має бути не просто бойовим, а оперативно-бойовим, було прийнято створити спецназ антитерору в спецслужбі - КДБ. Саме тому історично склалося так, що надалі на пострадянському просторі на відміну від західних країн підрозділи антитерору структурно входять в органи безпеки.
Так, 29 липня 1974 року наказом № 0089/ОВ Голови КДБ СРСР Ю. В. Андропова була створена Група "А" КДБ СРСР - перший підрозділ по боротьбі з тероризмом в структурі органів державної безпеки, в подальшому відоміше під назвою "Альфа".
В світову історію Група "А" увійшла як учасник двох історичних подій, що вплинули на весь хід політичного розвитку СРСР:
27 грудня 1979 року офіцери Групи "А" (позивний "Грім") разом із співробітниками КУОС КДБ СРСР (спецгрупа "Зеніт") за 43 хвилини захопили добре укріплений палац "Тадж-Бек" в Кабулі, що належав президентові Афганістану Хафізулле Аміну. Вогневу підтримку надавала рота десантників 345 окремого гвардійського парашутно-десантного полку ВДВ і бійці окремого 154-го загону спеціального призначення ГРУ ГШ МО СССР, відомішого як "мусульманський батальйон". Ця бойова операція, в ході якої Група "А" втратила тільки двох співробітників, не має аналогів у світовій практиці.
- 19 серпня 1991 року Група "А", відмовившись від участі в штурмі Білого дому в Москві, запобігла загибелі тисяч людей і можливому початку громадянської війни в Росії.
У зв'язку з розгулом міжнародного тероризму і з урахуванням географії Радянського Союзу, в цілях ефективнішого і результативнішого припинення терористичних актів, керівництвом КДБ СРСР було прийнято рішення про створення регіональних спецпідрозділів по боротьбі з тероризмом в Хабаровську, Краснодарі, Свердловську, Алма-Аті, Києві і Мінську.
У Україні спецпідрозділ по боротьбі з тероризмом був утворений 3 березня 1990 року. Саме тоді наказом № 0031 начальника 7-го управління КДБ СРСР була створена 10-а Група (м. Київ) Групи "А" Служби ОДП 7 Управліня КДБ СРСР. У наказі було відмічено, що "спеціальний оперативно-бойовий підрозділ призначений для локалізації і припинення терористичних і екстремістських акцій, інших особливо небезпечних злочинних проявів, у тому числі для проведення операцій у взаємодії з іншими зацікавленими підрозділами у боротьбі з організованою злочинністю.
До кандидатів в регіональні спецпідрозділи пред'являлися підвищені вимоги: високі морально-вольові якості, хороша професійна і фізична підготовка, медична придатність для служби у ВДВ, стаж роботи в органах держбезпеки не менше одного року, віковий ценз до 33 років і багато інших. З 120 співробітників КДБ УРСР, спрямованих на розгляд в якості кандидатів в 10-у Групу (м. Київ) Групи "А", були відібрані тільки 15 співробітників. Начальником був призначений Закревський Петро Феліксович, нині полковник у відставці, Почесний член Міжнародної Асоціації ветеранів підрозділів антитерору «Альфа».
Після проголошення в серпні 1991 року незалежності Україна потребувала створення потужнішого підрозділу антитерористичної спрямованості.
Нові, масштабніші завдання були поставлені керівництвом країни перед утвореною 25 березня 1992 року Службою безпеки України.
31 травня 1992 року наказом Голови СБ України № 083, в структурі Служби безпеки України, 10-а Група (м. Київ) Групи "А" була перетворена в Службу "С" (Спеціальна служба), керівник якої згідно затвердженого Положення підкорявся безпосередньо Голові, а в його відсутність - Першому заступникові Голови СБУ. Це був значний по кількості співробітників підрозділ з важливими і масштабнішими завданнями, що вирішувалися аналогічними підрозділами в різних країнах світу в інтересах свого суспільства і держави.
Начальником Служби "С" був призначений Буйволів Юрій Іванович, нині полковник у відставці, Почесний член Асоціації.
Співробітники Служби "С" провели безліч бойових операцій і виконали немало спеціальних завдань в інтересах України. Одним з таких завдань була охорона і супровід що доставлялися в Україну упродовж 1992-1993 рр. морським і повітряним транспортом контейнерів з новою валютою України, віддрукованої у Франції, Італії і Канаді. Величезні суми в гривнах тривалий час знаходилися в надійних руках співробітників спецпідрозділу.
У 1993-1994 рр. співробітники Служби "С" у рамках операції "Щит України" внесли істотний вклад в стабілізацію політичної обстановки в Кримському регіоні.
На той час, з соціально-економічних причин кримінальна обстановка в Україні ускладнювалася, росла напруга в суспільстві. У деяких регіонах практично відкрито діяли злочинні угрупування. Між ними часто виникали озброєні конфлікти з тяжкими наслідками. Збільшувалося число розбійних нападів на громадян, чиновників, бізнесменів. Йшов переділ власності. Фізичне насильство і вбивства стали буденним явищем. Під загрозою частенько знаходилося життя потерпілих, свідків і інших учасників кримінального судочинства. Україна ставала привабливою для міжнародної злочинності - з точки зору організації каналів наркобізнесу, контрабанди зброї і інших протиправних дій. Усе це висунуло проблему протидії криміналу на перший план.
Тому Указом Президента України від 23 червня 1994 роки № 335/94 у складі Центрального Управління СБ України на базі Служби "С" створено Управління "А" і відповідні підрозділи в регіональних органах СБ України. Відповідно до Указу Президента України від 16 липня 1996 року № 570/96 Управління "А" СБ України стало називатися Управлінням боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства і працівників правоохоронних органів СБ України.
На Управління були покладені дві нові функції на підставі Законів України "Про забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства" і "Про державний захист суддів і працівників правоохоронних органів". Його керівником став Крутов Василь Васильович, нині генерал-лейтенант у відставці.
Так виник центральний підрозділ "А", а потім і його регіональні відділи в усіх обласних містах республіки і в м. Севастополі. Їм належало вирішувати завдання по фізичному припиненню терористичних актів і дій, загрозливих безпеці держави, звільненню заручників, захопленню небезпечних злочинних авторитетів, захисту учасників кримінального судочинства, працівників судів і правоохоронних органів, членів їх сімей. При необхідності - забезпечення безпеки вищих посадовців держави, а також виконання особливо складних і відповідальних доручень керівництва держави.
Разом з розвитком підрозділу антитерору став формуватися і ветеранський рух.
30 січня 1997 р. В Києві відбулася Установча конференція Міжнародної Асоціації ветеранів підрозділів антитерору "Альфа". Президентом Асоціації "Альфа" був обраний полковник запасу Скорохватов Сергій Іванович, що раніше керував відділом Управління "А". Нині Асоціація налічує понад 1200 членів, у тому числі ветеранів - "альфовців" з пострадянських країн. Відділення Асоціації діють в усіх областях України.
З 28 травня 1998 року Управління "А", а потім і Головне управління "А" СБ України, згідно Указу Президента України № 546/98 від 27 травня 1998 року очолив нині покійний генерал-лейтенант Бірсан Олександр Семенович, Почесний член Асоціації "Альфа".
У цей період українська "Альфа" провела велику кількість оперативно-бойових заходів, вилучено сотні одиниць вогнепальної зброї, гранат і вибухівки, значні суми в національній і іноземній валюті. Були захоплені ряд професійних вбивць, які заробляли на крові людей. У багатьох обласних містах України силами підрозділу були ліквідовані численні бандитські угрупування. За цей час співробітникам підрозділу, що мають усі необхідні професійні навички, доводилося застосовувати зброю, але тільки у виняткових випадках.
Відпрацьовані до дрібниць дії дозволяли вдало проводити найбільш складні спеціальні заходи. Досягалося це щоденними тренуваннями, предметними і напруженими, як і уся праця бійців спецназу.
Співробітники спецназу СБ України мають високу міру мобільності. За лічені години група на своїх транспортних засобах може дістатися до будь-якої точки країни. При необхідності в розпорядження підрозділу виділяються різні засоби доставки.
30 листопада 2000 року Управління "А" стало Головним управлінням "А" СБ України, у складі якого були організовані і виконували бойові завдання два управління.
15 червня 2003 року в Головному управлінні "А" було створено 3-е управління з дислокацією в м. Сімферополь, АРК.
З жовтня 2003 року по квітень 2005 року спецназ СБ України очолював Меліников Михайло Григорович, нині генерал-лейтенант у відставці.
10 січня 2004 року Міністерство закордонних справ України на підставі вивчення досвіду країн-членів коаліційних сил в Іраку звернулося з проханням до СБ України направити в Ірак строком на один рік десять співробітників Головного управління "А" СБ України для забезпечення внутрішньої охорони українського посольства в м. Багдаді і безпеці дипломатів під час їх пересування в країні перебування. Згідно Доручення Президента України від 10 лютого того ж року перша група співробітників "Альфи" прибула в Ірак приступила до виконання спеціальних завдань по фізичній охороні персоналу і будівлі посольства України. Ця місія тривала до червня 2014 року. В цілому через відрядження в Республіку Ірак пройшло понад 200 співробітників ЦСО "А" СБУ.
Під час подій Помаранчевої революції, які відбувалися в Україні з 22 листопада 2004 року по січень 2005 року, співробітники ГУ "А" СБ України, відповідно до чинного законодавства, разом з виконанням основних завдань, брали участь в забезпеченні охорони офіційних кандидатів в Президенти України і членів їх виборчих команд.
Варто відмітити, що спецпідрозділ "Альфа" не брав участь в політичних подіях того часу, оскільки це заборонялося українським законодавством, а лише виконувало, разом з виконанням основних завдань, увірені їй функції по забезпеченню безпеки кандидатів в Президенти.
З 29 квітня 2005 року по 20 червня 2006 року начальником ГУ "А" СБ України був Варганов Віктор Павлович, що раніше очолював 2 управління главку в м. Кременчуці, Полтавській області. Нині - генерал-майор у відставці. У цей період після реорганізації СБ України ГУ "А" було знову перетворено в Управління "А".
З 20 червня 2006 року начальником Управління "А" СБ України став Чалий Сергій Іванович, раніше заступник начальника штабу АТЦ при СБУ, у минулому начальник 2 служби 1 управління ГУ "А" СБ України. Нині - генерал-майор запасу. Пізніше Управління "А" було перетворене в Центр спеціальних операцій "А" СБ України, до складу якого входило вже не три, а п'ять управлінь.
З вересня 2009 року ЦСО "А" СБ України очолював Супрун Андрій Анатолійович, нині генерал - майор запасу.
16 січня 2010 року, Указом Президента України № 37/2010, Першому заступникові начальника ЦСО "А" СБ України Сірику Костянтину Миколайовичу присвоєно звання генерал-майор. Нині він є радником СБУ, заступником Голови відділення Асоціації "Альфа" в м. Києві.
1 жовтня 2011 року в м. Одесі уперше в історії підрозділу співробітники української "Альфи" вступили у відкрите бойове зіткнення з терористами і знешкодили їх. Напередодні чеченські бойовики убили двох і ранили чотирьох міліціонерів. Будучи виявленими в одному з приватних готелів, озброєні до зубів бандити забарикадувалися і більше чотирьох годин відбивалися від міліційного спецназу. І тільки тоді, коли в справу вступив Одеський відділ ЦСО "А" настав перелом. Завдяки ретельно розробленому начальником відділу полковником Даноем В.М. плану, чіткому, рішучому керівництву і професійним діям співробітників, бойовики були знешкоджені впродовж сорока хвилин.
З лютого 2012 року по березень 2014 року ЦСО "А" СБ України очолював генерал - майор Присяжний Олег Володимирович, член Ради Асоціації. Нині перебуває в запасі.
7 грудня 2012 року, Указом Президента України № 686/2012, Першому заступникові начальника Центру - начальникові 3 управління ЦСО "А" СБ України Котовському Юрієві Олексійовичу присвоєно звання генерал-майор.
ЦСО "А" залучався до антитерористичних заходів під час Чемпіонату Європи з футболу, що проходив в Україні у 2012 році. Організовані і ретельно підготовлені тимчасові тактичні групи спецназу СБУ, що дислокувалися в містах проведення матчів "Євро 2012", зіграли важливу роль в якісному забезпеченні безпеки чемпіонату. Готовність підрозділів ЦСО "А" високо оцінив Перший заступник Національного агентства з підготовки та проведення в Україні "Євро 2012" генерал-лейтенант Бірсан А.С.
Високий рівень підготовки ЦСО "А" був підтверджений під час забезпечення безпеки Наради керівників спеціальних служб країн ЄС "Ялта - 2013" і проведенням до цього заходу тактико-спеціальних навчань з антитерористичної тематики. Складність навчань полягала в синхронному залученні всіх способів доставки, використанні вертольотів, катерів, а також бойовою стрільбою зі снайперської зброї.
Всього на кінець 2012 року українською "Альфою", за час існування, було проведено 24400 успішних спеціальних заходів.
Під час Євромайдану на ЦСО "А" СБ України, відповідно до розпорядження керівництва СБУ, була покладена охорона адміністративних будівель Служби безпеки України і деяких урядових установ.
На відміну від підрозділів МВС і внутрішніх військ, спецпідрозділ "Альфа" не брав прямої участі в озброєному протистоянні на Майдані.
Виняток становили дії звідного загону ЦСО "А" у Будинку Профспілок з 18 на 19 лютого. Тоді, у рамках проведення антитерористичної операції, спецназу СБУ був відданий наказ вилучити зброю і звільнити заручників - співробітників МВС України, що знаходилися на одному з поверхів. У зв'язку з пожежею, поставлене завдання не було виконане. Під час відходу із задимленої будівлі, співробітники спецназу врятували життя декільком людям, що знаходилися там, вивівши їх з палаючих приміщень.
Снайпери підрозділу, що проводили спостереження у рамках антитерористичної операції, не зробили жодного пострілу.
Після усі співробітники ЦСО "А" були відведені на охорону деяких урядових будівель і до моменту трагічних подій 19 лютого, нікого з бійців спецпідрозділу на Майдані не було.
Увечері 21 лютого 2014 року керівництво СБУ оголосило про відміну антитерористичної операції. 22 лютого 2014 року Начальник ЦСО "А" СБУ генерал-майор О. В. Присяжний виступив із заявою: "Спецпідрозділ незаконних дій не провів і не проводить. Воно знаходиться в пункті постійної дислокації, вірне присязі, в політичних процесах не бере участь".
7 березня 2014 року, Указом Президента України, що виконує обов'язки, Голови Верховної Ради України № 269/2014, начальником Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства і співробітників правоохоронних органів СБ України був призначений Кузнєцов Геннадій Іванович, нині генерал-майор у відставці.
14 квітня 2014 р., на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України "Про невідкладні заходи по подоланню терористичної загрози і збереженню територіальної цілісності України", в.о. Президента України, голова Верховної Ради Олександр Турчинов підписав указ №405/2014 про початок антитерористичної операції на сході України. ЦСО "А" СБ України бере участь в АТО по сьогоднішній день.
В цілому, за час проведення антитерористичної операції по захисту суверенітету нашої Батьківщини, в підрозділі налічується 58 потерпілих: шестеро з них загинули, а чотирнадцять - важко поранені.
Співробітникам Центру спеціальних операцій "А" полковникові Олександру Анищенко і майорові Руслану Лужевському присвоєно звання Героя України посмертно.
20 березня 2015 року, Указом Президента України № 156/2015, полковник Устименко Олександр Володимирович призначений Начальником Центру спеціальних операцій "А" СБ України, проходив службу в підрозділі з липня 2000 року.
23 серпня 2015 року, Указом Президента України № 496/2015, начальникові ЦСО "А" СБ України Устименко Олександру Володимировичу і першому заступникові начальника ЦСО "А" СБ України Шайтанову Валерію Альбертовичу присвоєно звання генерал-майор.
23 березня 2018 року, Указом Президента України № 79/2018, першому заступникові начальника ЦСО «А» СБ України Галагану Григорію Анатолійовичу присвоєно звання генерал-майор.
22 березня 2019 року, Указом Президента України № 85/2019, начальнику ЦСО «А» СБ України Устименко Олександру Володимировичу присвоєно звання генерал-лейтенант.
1 грудня 2019 року, в результаті підриву на мінах, загинули співробітники ЦСО "А" СБУ Волочаєв Денис Олександрович і Каплунов Дмитро Віталійович. Їм посмертно присвоєні звання Героїв України і полковників достроково.
19 травня 2020 року, Указом Президента України № 187/2020, генерал-лейтенанта Устименка Олександра Володимировича звільнено з посади Начальника ЦСО «А» СБ України.
19 травня 2020 року, Указом Президента України № 188/2020, полковник Дусик Сергій Вікторович призначений начальником ЦСО «А» СБ України.
На цю складну і небезпечну службу приходять мужні, фізично і психологічно підготовлені співробітники. Більшість з них мають досвід бойових дій в Антитерористичній операції на Сході України, в Афганістані і інших "гарячих" точках планети.
До відмінної фізичної підготовки додаються здібності блискавично оцінювати ситуацію і приймати єдине вірне рішення, бо в реальних обставинах ризикувати доводиться не лише власним життям, але життям своїх колег, заручників, інших людей, що знаходяться в місцях надзвичайних подій. Патріотизм, високий бойовий дух, згуртованість, злагодженість і особиста мужність співробітників спецпідрозділу дозволяють з упевненістю сказати, що в Україні є кому протистояти тероризму!